lahzeha
03 دی 1401 - 11:22

ایران در جمع تولیدکنندگان تراکتورهای هوشمند و الکترونیک

رئیس تحقیقات فنی و مهندسی گروه صنعتی تراکتورسازی ایران گفت: تراکتورسازی گامهای توسعه ای قابل توجهی را برای هم راستا شدن با تکنولوژی‌های روز دنیا برداشته و هم اکنون برنامه‌هایی برای رسیدن به سطوح تکنولوژی 3 و 4 در معاونت فنی مهندسی این گروه صنعتی تدوین شده و در حال اجرا است.

مهدی معصومی رئیس تحقیقات فنی و مهندسی گروه صنعتی تراکتورسازی ایران در گفت وگو با خبرنگار فارس در تبریز اظهار کرد: تراکتورسازی گام‌های توسعه‌ای قابل توجهی را برای هم راستا شدن با تکنولوژی‌های روز دنیا برداشته و هم اکنون برنامه‌هایی برای رسیدن به سطوح تکنولوژی ۳ و ۴ در معاونت فنی مهندسی این گروه صنعتی تدوین شده و در حال اجرا است.

وی افزود: واحدهای مربوطه در تراکتورسازی با همکاری مراکز دانشگاهی و شرکت‌های دانش بنیان کشور، گام‌های بلندی ارتقاء تکنولوژی محصولات تولیدی به سطح ۳ و از جمله تراکتورهای سری ۶۰۰۰ برداشته که پیش بینی می شود در فرایندی بین ۲ تا ۳ سال شاهد نمونه سازی تراکتورهای این سطح در تراکتورسازی و به تبع در ایران باشیم.

رئیس تحقیقات فنی و مهندسی گروه صنعتی تراکتورسازی ایران با اشاره به اینکه تراکتورهای سطح ۳ محصولاتی با بیس و پایه تکنولوژی بالا محسوب می‌شوند که دستیابی به این سطح از دانش در واقعه زمینه را برای رسیدن به تراکتورهای سطح ۴ نیز فراهم خواهد آورد، گفت: با این هوشمندسازی تکنولوژی تراکتورهای سطح ۳ در واقع فرآیند لازم برای رسیدن به تراکتورهای سطح ۴ طی شده و رسیدن به این سطح از تکنولووژی تراکتور نیز دور از دسترس نخواهد بود و پیش‌بینی صورت گرفته حکایت از آن دارد که ما بتوانیم تا ۵ سال آینده نیز به مرحله نمونه‌سازی تراکتورهای سطح ۴ برسیم.

معصومی در پاسخ به اینکه چرا کشاورزی ما در استفاده از تراکتور در سطح دو مانده و به سطوح بالاتر ارتقاء نیافته اظهار داشت: تراکتورهای سطح ۱ و ۲ در واقعه بیس و پایه اصلی تراکتورهای با سطوح تکنولوژی بالاتر بوده و بعداز این سطح به مراحلی نظیر تراکتورهای الکترونیکی، تراکتورهای هوشمند و تراکتورهای خودران می‌رسیم که عملا با زیرساخت‌های کشاورزی در کشور شامل سطوح زیر کشت، وسعت مزارع، نیازهای کشاورزان و مهمتر از همه توانایی خرید ایشان چندان هم راستا نیستند.

این کارشناس حوزه فنی مهندسی، مورد اقلیم، سطح زیر کشت زمین‌های کشاورزی و ... را در تکنولوژی مورد استفاده تاثیرگذار دانست و عنوان کرد: کشور ما با اقلیمی نیمه خشک، که بیشتر کشاورزی آن را خرده مالکان با سطح زمین‌های زیرکشت بسیار پایین تشکیل می‌دهند و بنابراین استفاده از تراکتورهایی با تکنولوژی بالا مطمئنا مقرون به صرفه نخواهد بود و تراکتورهایی با همین سطح دو نیز فعلا جوابگویی نیاز جامعه کشاورزی ما است.

وی در عین حال رونمایی دو محصول جدید تراکتورهای سری هزار، ITM۱۰۸۵ با توان ۸۵ اسب بخار و تراکتور ITM۱۰۹۵ با توان ۹۵ اسب بخار در نیمه نخست امسال را یادآوری و تسریع کرد: تراکتورسازی مهم‌ترین اولویت در تولیداتش را معطوف به نیاز کشاورزان کشور کرده و براساس درخواست آنها سطوح تولیدی خود را تعریف می‌کند بطوری که بر مبنی این اصل تراکتور شالیزار نیز در این مجموعه در حال طراحی برای تولید می‌باشد تا نیاز کشاورزان این بخش را نیز پاسخگو باشد.

معصومی به موضوع افزایش تحصیلات در بین کشاوزان و جوانان تحصیل کرده‌ای که وارد این عرصه شده‌اند نیز گریزی زد و گفت: این جوانان که در واقع از فضای دانشگاهی و همچنین دنیای اطلاعات وارد مزارع کشاورزی می‌شوند بدون توجه به موارد اشاره شده و براصل تکنولوژی‌های روز دنیا و حتی تراکتورهای خودران تاکید دارند در حالی که همانطور که اشاره شده از این نوع تراکتور در مزارعی که شاید مدت‌ها کار کشاورزی در آن به طول بینجامد استفاده می‌شود اما در مزارع ما و با تراکتورهای کنونی می‌توان با چند ساعت کار در طول شبانه روز، عملیات مورد نیاز را در آن به سرانجام رساند.

گزارش فارس حاکی است، گروه صنعتی تراکتورسازی ایران هم اکنون با ۱۲ شرکت اقماری داخلی و خارجی، ۲۶ محصول که ۲۱ مورد آن مربوط به محصول تراکتور با توان‌های ۳۵ تا ۱۵۰ اسب بخار می شود تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می کند.

پایان پیام/۶۰۰۱۴

منبع: فارس
شناسه خبر: 929910